You Are Viewing

A Blog Post

Angielski humor

Każdy z nas zetknął się ze specyficznym, brytyjskim poczuciem humoru.

Jedni bardzo je lubią i cenią sobie, drudzy nie są jego zwolennikami i raczej stronią od niego. Rzeczywiście, to poczucie humoru początkowo dla niektórych może być trudne do zrozumienia. Składa się na to skomplikowana autoironia, niemal niewykrywalny sarkazm i przyjmowanie żartów w śmiertelnie poważny sposób.

Brytyjczycy podkreślają własne wady, by wyglądać na skromnych, otwartych ludzi, z którymi można się identyfikować. Nie ma w ich poczuciu humoru miejsca na ego. Wszelkie niezgrabne potknięcia, zawstydzające momenty, są dobrze ugruntowanym materiałem do żartów z samego siebie. Aby to dobrze zrozumieć, trzeba umieć nie traktować siebie nazbyt poważnie.

Połącz śmianie się z samego siebie z lekką dozą sarkazmu, a otrzymasz najważniejsze składniki brytyjskiego humoru. Sarkazm oraz ironia są na trwałe wpisane w brytyjskie DNA. Stosowane w niemal każdej sytuacji i prawie zawsze z kamienną twarzą.

Mistrzami i klasykami brytyjskiego humoru, u których znajdziemy mnóstwo przykładów tego typu humoru jest grupa Monty Pythona. Oczywiście nie tylko oni. Możemy wymienić również komików takich, jak np.: Jack Dee, David Mitchell, Stewart Lee, Ricky Gervais, Lee Nelson, czy Simon Amstell.

Jeden z założycieli Monty Pythona, Michael Palin, zapytany podczas pobytu w Polsce, czy świat dziś jest mniej zabawny, niż w czasach świetności Monthy Pythona, odpowiedział:

– Nie wiem, jak to ocenić. Humor opiera się na tym, co idzie źle, zależy od represji, z którą musisz sobie radzić. Stara, powojenna Brytania była autorytarna: Kościół, armia, politycy, wszyscy bardzo szacowni, to była świetna podstawa dla humoru. Teraz mówimy bardziej otwarcie o różnych sprawach. A najlepsze dowcipy powstają, gdy nie można o czymś otwarcie mówić…

Jeśli Brytyjczyk „obrazi” Cię dowcipnym, ironicznym komentarzem, to będzie to niezawodny znak świadczący o tym, że Cię lubi.

Brytyjczycy używają humoru, aby załagodzić nawet najbardziej nieszczęśliwe, przygnębiające sytuacje. Tak więc mimo tego, że Wielka Brytania ma opinię raczej poważnego kraju, humor jest naprawdę jej narodową cechą.

W ten właśnie sposób Brytyjczycy szukają sposobów na uatrakcyjnienie swojego życia poprzez dodanie do niego szczypty poczucia humoru. Warto brać z nich przykład 🙂