You Are Viewing

A Blog Post

Strona rozliczeniowa, czyli za co płacę?

Każda rozmowa dotycząca zlecenia tłumaczenia zaczyna się od pytania:
„No dobrze, a ile kosztuje strona tłumaczenia?”

Oczywiście zależy to od języka tłumaczenia, rodzaju przekładu, (specjalistyczne, zwykłe, przysięgłe, kreatywne), zawsze jednak podstawą będzie ilość znaków, czyli strona, bądź jednostka rozliczeniowa.

Jeśli klient składał już kiedyś jakikolwiek dokument do przetłumaczenia, prawdopodobnie orientuje się,         jak wycenia się jedną stronę rozliczeniową i że zależy to tylko i wyłącznie od ilości znaków.

Niestety, często klient przynosząc dwie strony uważa, że zapłaci za dwie. Owszem, często tak, ale nie zawsze. Jeżeli dokument jest napisany małą czcionką, widnieją na nim pieczątki, czasem uszkodzenia, brak czytelności fragmentów i ma to być tłumaczenie przysięgłe, może okazać się, że z tych dwóch stron powstanie więcej.

Tłumacz ma bowiem w tłumaczeniu przysięgłym obowiązek opisania dokumentu, przetłumaczenia widniejących na nim pieczątek, stąd powstaje większa objętość dokumentu po przekładzie z oryginału.

W praktyce funkcjonuje wiele różnych stron rozliczeniowych, dlatego warto zapytać z jakiej korzysta wybrane przez nas biuro tłumaczeń.

Nasze biuro stosuje 1800 znaków i jest to typowa strona rozliczeniowa w Polsce.

Spotyka się często 1600 znaków, jest to strona zalecana przez Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich.
1500 znaków z kolei, to norma europejska, według której pracują niektóre biura.

1125 znaków natomiast liczy zawsze strona obowiązująca dla tłumaczeń przysięgłych, jest to narzucone odgórnie przez rozporządzenie ministra sprawiedliwości.

Owe 1800 znaków ze spacjami, wzięło się z czasów, kiedy jedna strona maszynopisu zawierała  300 słów,       czyli właśnie 1500 znaków i 300 spacji.

Jak można to sprawdzić?

Każdy z nas w swoim komputerze z pewnością dysponuje edytorem tekstu.

W edytorze Writer z pakietu programów biurowych OpenOffice, wybieramy z menu:
Plik -> Właściwości -> Statystyka

Podobnie postępujemy w edytorze Word z pakietu programów Microsoft Office, wybieramy z menu:
Plik -> Właściwości – > Statystyka

W naszym biurze stosujemy oprogramowanie, które w szybki i prosty sposób pozwala przeliczyć liczbę znaków na dostarczonych nam dokumentach.

Ten wpis zawiera 2284 zzs, (znaków ze spacjami) i 321 wyrazów.

Już Wiecie, jak to sprawdzić 😉